Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
A kínai gazdaság mindazt megvásárolja külföldön, amire szüksége van. Fejlett országokban technológiát, komplett cégeket, fejlődő országokban nyersanyagokat szerez be.
Az amerikai Auctiva és Vendio szoftvergyártó vállalat augusztusban került a kínai Alibaba tulajdonába. Az IBM személyiszámítógép-ágazatát a kínai Lenovo szerezte meg, a svéd Volvo autógyárat az idén vásárolta meg a többségi tulajdonos Fordtól a Zhejiang Geely Holding Company.
2005 és 2010 között az egyes világrégiókban eszközölt kínai tranzakciók a következőképp alakultak: Egyesült Államok és Kanada 33,7 milliárd dollár, Közép- és Dél-Amerika 43,9 milliárd dollár, Európa 36,7 milliárd dollár, Fekete-Afrika (Szaharától délre) 31 milliárd dollár, arab világ (Észak-Afrikával együtt) 32,9 milliárd dollár, Észak- és Nyugat-Ázsia (Oroszországgal és Indiával együtt) 35,8 milliárd dollár, Délkelet-Ázsia 29,7 milliárd dollár, Ausztrália 33,3 milliárd dollár. A globális befektetések értéke öt év alatt meghaladja a 266 milliárd dollárt.
Nyugaton korszerű technológiákat, a harmadik világban nyersanyagokat, ásványi kincseket szerez be Kína. Angola például idén Kína első számú olajszállítójává vált, megelőzve Szaúd-Arábiát.